Head QLA neljapäeva!

Kes on need kuulsad investeerimisgurud Warren Buffett ja Charlie Munger? Millega nad tegelevad? Mispärast me QLA Insurance’s neid kuulame, jälgime ning vaatame?

Warren Buffett on Ameerika Ühendriikide investor, ettevõtja ja filantroop.

Ta on Berkshire Hathaway tegevjuht ja üks maailma rikkamaid inimesi —
111.8 miljardit USD (Forbes 2022). Teda peetakse ka üheks aegade edukaimaks investoriks. Igal aasta tuhanded inimesed teevad rännaku Omahasse, kus
Warren peab iga-aastast investeerimise üldkoosolekut.

Miljonid inimesed kogu maailmast loevad tema iga-aastast kirja investoritele ning tema teleintervjuud köidavad miljoneid vaatajaid. Lisaks toimub igal aastal oksjon inimestele, kes soovivad temaga lõunatada.

Charlie Munger on eeskätt tuntud kui Buffetti äripartner ja ta on juhatuse aseesimees konglomeraadis Berkshire Hathaway, kus töötab u 372 000 töötajat. Buffettiga võrreldes on tema osalus küll üpriski väike ja tema varandust hinnatakse umbes 2.4 miljardi USD (Forbes 2022) suuruseks. Palka saab ta oma ametis sama palju kui tema kuulsam ja rikkam sõbergi – 100 000 dollarit aastas.

Tuttavaks said Warren ja Charlie alles aastakümneid hiljem, kui Munger oli 35- ja Buffett 29-aastane ning kui Mungerilt küsiti, et kuidas tekib väga hea partnerlus, arvestades tema üle 60 aasta sõprust Buffettiga, vastas ta lihtsalt: “Kaks andekat inimest.”

Jagame 3 ideed, 2 tsitaati ja 1 küsimuse Warrenilt ja Charlielt.

3 Ideed

I. Kes ei suuda aktsiat hoida 10 aastat, ärgu ostku seda ka kümneks minutiks.

Iga investor võiks endalt küsida, kas ta suudab oodata kasvõi viis aastat, et tema investeeringud taas tõusule pööraks. Kui vastus on “jah”, siis on tegemist tõelise investoriga, kui “ei”, siis ei peaks see inimene üldse investeerima,” mainis Buffett. “Kui sa ei ole valmis aktsiat kümme aastat omama, siis ära mõtle selle ostmisele isegi kümneks minutiks.”

II. Ebaõnnestumised on head. Nendest saab õppida.

Munger tunneb sügavat huvi kõikvõimalike ebaõnnestunud ettevõtmiste vastu, olgu need siis äris, avalikus sektoris, teaduses või ka lihtsalt inimeste eraelus. Nende põhjal teeb ta loetelu, mille põhjal õigesti otsustada.

Selleks, et õppida, kuidas olla õnnelik, tuleb tema meelest saada aru, mis muudab õnnetuks. Kui soovid tugevat ettevõtet, pead mõistma miks ja kuidas ettevõtted alla käivad. Börsil edu saavutamiseks pead aru saama kuidas see toimib ning õppima teiste vigadest.

III. Õnneliku elu saladus.

Õnnelikuks eluks on Mungeril aga lihtne juhis — Ole rõõmsameelne. Selleks ei tohi olla kade ega kibestunud, ei tohi kulutada rohkem kui teenid, tuleb ajada asju usaldusväärsete inimestega ja teha ära see, mida pead tegema.

2 Tsitaati

I. “Reegel nr 1: Ära kaota raha. Reegel nr 2: Ära unusta reeglit nr 1.” — Warren Buffet

II. “Ära püüa olla väga intelligentne, püüa mitte olla rumal.” — Charlie Munger

1 Küsimus

Mida saan täna õppida või teha, et olla homme edukam?

Leave a Reply